16.09.2024

Піщанська СТГ

Подільський район, Одеська область

ЗАХОДИ ПРОФІЛАКТИКИ ОТРУЄННЯ БДЖІЛ

 
Бджоли відіграють важливу роль у запиленні рослин і підтриманні загального екологічного балансу в природі. Для власників приватних пасік бджільництво – це додатковий дохід в сімейний бюджет, а промислове бджільництво відіграє важливу роль в структурі аграрної галузі.
В Україні зараз офіційно зареєстровано майже 45 тисяч пасік, які мають 2.2 млн бджолосімей. За 2022 рік було зафіксовано 50 випадків масової загибелі бджіл від отруєння. Серед причин: недотримання правил з використання і зберігання засобів для захисту рослин, недостатнє інформування фермерами власників пасік про використання засобів захисту рослин, недостатня ізоляція вильоту бджіл з вуликів, та неповідомлення власниками пасік про перебування пасіки під час кочівлі.
«Більшість превентивних заходів щодо попередження отруєння бджіл пов’язані з налагодженням комунікації між усіма учасниками процесу. Органи місцевого самоврядування мають стати координаторами та модераторами процесу взаємодії, бо представники Держпродспоживслужби та Нацполіції задіюються зазвичай, коли проблема уже виникла», – зазначив перший заступник Міністра аграрної політики Тарас Висоцький в рамках форуму «Заходи профілактики отруєння бджіл. Алгоритм дій при отруєнні бджіл засобами захисту рослин».
Основні заходи з запобігання отруєння бджіл: держнагляд і дотримання законодавства під час використання засобів захисту рослин, дотримання аграріями норм використання таких засобів, своєчасне повідомлення пасічниками про кочівлю пасіки, координація з органами місцевого самоврядування.
Аграрії мають повідомляти органи місцевого самоврядування про заплановане застосування засобів захисту рослин за три доби, проводити роботи з застосування пестицидів у час мінімального льоту бджіл, попередньо узгодивши з комендантом.
Якщо власник пасіки виявив факт отруєння бджіл, він має звернутись до органу місцевого самоврядування. Той невідкладно збирає комісію, яка складається з представника ОМС, Держпродспоживслужби та Нацполіції.
Пасічник має подбати про свою пасіку шляхом інформування ОМС та уповноваженого територіального органу Держпродспоживслужби про місце розташування та засоби зв’язку з ним, а також надати паспорт пасіки до 1 травня щороку.
Наголошуємо про необхідність злагоджених дій аграріїв, пасічників і органів місцевого самоврядування, що може мінімізувати отруєння бджіл, підвищити врожайність і захистити довкілля.

Залишити відповідь