Відсьогодні на сайті Реєстру збитків, завданих агресією російської федерації проти України (RD4U), оголошено про відкриття прийому заяв про відшкодування збитків, спричинених російською агресією.
1 min readРеєстр збитків є єдиним міжнародним інструментом для фіксації шкоди, завданої внаслідок повномасштабного вторгнення рф в Україну. А також – першим компонентом компенсаційного механізму, метою якого є забезпечення репарацій для постраждалих від війни.
Реєстр прийматиме заяви від людей, бізнесу та держави Україна стосовно понад 40 категорій шкоди.
Зокрема, з 2 квітня 2024 року розпочнеться прийом заяв в одній категорії – пошкодження або знищення житлової нерухомості.
З перших днів можливість подання заяв до Реєстру матимуть ті, хто звертався із заявою про пошкоджене чи знищене майно за програмою єВідновлення, зафіксував шкоду в Реєстрі знищеного та пошкодженого майна й отримав Акт огляду від місцевої влади. Але вже за кілька тижнів подати заяву зможе кожен власник зруйнованого житла, в тому числі й на тимчасово окупованих територіях.
Інші категорії будуть запущені протягом року. Категорії заяв від осіб, які найбільше постраждали від війни, а також заяв, пов’язаних із пошкодженням або руйнуванням об’єктів критичної інфраструктури України, відкриються через кілька місяців.
Подати заяву до Реєстру можна через мобільний застосунок Дія. Докладніше з порядком подачі заяви можна ознайомитися у доданих матеріалах.
Нижче, надаємо Вам матеріали та покрокову інструкцію, що стосуються процедур подачі заяв про відшкодування збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України.
Заяви та порядок подачі
Реєстр збитків для України розпочав прийом заяв про відшкодування збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України.
Процедура подання та обробки заяв до Реєстру визначається Правилами подання, обробки та внесення Заяв (“Правила про Заяви“).
До Реєстру можуть бути внесені заяви про збитки, втрати чи шкоду, завдані:
- 24 лютого 2022 року або після цієї дати;
- на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води; та міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України.
Хто може подати заяву та які види заяв можна подавати?
Заяви до Реєстру можуть бути подані фізичними, юридичними особами та державою Україна (включаючи її регіональні та місцеві органи влади, установи, що перебувають у державній власності чи контролюються державою).
Перелік категорій заяв, які можуть бути внесені до Реєстру, широкий і включає в себе різні види збитків, втрат чи шкоди. Цей перелік вже затверджений і з ним можна ознайомитись в доданих документах.
Реєстр починає свою роботу поетапно. Наразі можна подати заяву в Категорії А3.1 – Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна.
Вибір цієї категорії зумовлений міркуваннями ефективності та прискорення процесу розробки цифрової платформи Реєстру, зокрема, з огляду на те, що ця категорія збитків на даний момент є найбільш оцифрованою в Україні та підготовленою з точки зору наявних доказів підтвердження руйнувань. Крім того, початок прийому заяв цієї категорії значно допоможе у технічній підготовці до запуску процесу подання інших, більш складних, категорій у наступні місяці.
Хто може подати заяву вже зараз?
З самого початку заяву до Реєстру зможуть подати ті, хто звертався за програмою єВідновлення по допомогу та вже наявний Акт комісійного обстеження пошкодженого та зруйнованого житла, складений органами місцевого самоврядування. Вже через кілька тижнів заяву про відшкодування зможуть подати усі власники пошкодженого чи зруйнованого житла, в тому числі того, яке знаходилось на тимчасово окупованих територіях.
В Категорії А3.1 – Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна – заяву може подати лише власник житла, право власності на яке має бути зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ДРРП). Якщо право власності на Ваше житло не зареєстроване в ДРРП – Ви маєте звернутись до державного реєстратора, нотаріуса або здійснити це за допомогою Дії, якщо це доступно у Вашому регіоні.
Якщо з якихось причин зареєструвати право власності на житло неможливо, Ви повинні будете надати докази того, що Ви намагались це зробити, але отримали відмову. В такому випадку, Ви зможете надати інші докази того, що майно є Вашою власністю. Можливість подання заяви в таких випадках так само буде доступна дещо згодом.
Крім того, невдовзі з’явиться можливість подання заяви представником (в тому числі – подання заяви від імені неповнолітніх).
Також, до Реєстру матимуть можливість подати заяви громадяни іноземних держав, в тому числі англійською мовою.
Як подати заяву?
Подати заяву до Реєстру можна виключно в електронній формі. Це можна буде зробити через український мобільний застосунок “Дія”. Через кілька тижнів заяву подати також можна буде через веб-портал www.diia.gov.ua.
Мобільний застосунок Дія можна завантажити (тут – на Apple Store, тут – на Google Play і тут – на Huawei AppGallery).
Для того, щоби подати заяву, потрібно заповнити електронну форму заяви, надавши відомості про себе, про житло та право власності на нього, а також про те, як сталось пошкодження чи руйнування житла та розмір збитку.
Перед поданням заяви уважно ознайомтеся із Застереженням, інформацією та інструкціями для Заявників до Реєстру.
Подати заяву зможуть і ті, хто не користується Дією. Для цього розробляється система підтримки, яка буде впроваджена найближчим часом.
Де взяти відомості для подання заяви?
Дія допоможе зібрати якомога більше інформації, підтягуючи її з інших реєстрів та баз даних. Під час заповнення електронної форми заяви, вся ця інформація відображатиметься на екрані. Ви також зможете додати інформацію та докази, які є у Вашому розпорядженні шляхом завантаження необхідних файлів та надати їх опис чи коментарі.
Які ще заяви можна буде подати найближчим часом?
Реєстр збитків працює над тим, щоби відкрити можливість подання заяв у всіх категоріях якнайшвидше. Пріоритетом для Реєстру є подання заяв фізичними особами, які найбільше постраждали від війни, зокрема, щодо:
- втрати життя та здоров’я
- катування, нелюдського ставлення, сексуального насилля тощо
- позбавлення волі
- вимушеного переміщення осіб
- втрати майна та доходів, а також інших форм економічних збитків.
Реєстр також працює над початком прийому заяв, пов’язаних з пошкодженням або руйнуванням об’єктів критичної інфраструктури України.
Як буде відбуватись розгляд заяв та коли можна очікувати на рішення?
Заяви опрацьовуватимуться в два етапи.
На першому етапі, заяви перевірятимуться Секретаріатом Реєстру на дотримання формальних та технічних вимог, а також здійснюватиметься попередня оцінка на відповідність критеріям прийнятності відповідно до Статті 18 Правил про Заяви. На цьому етапі Секретаріат також об’єднуватиме подібні заяви у групи, які будуть розглядатись разом – це прискорить їх обробку та розгляд.
Під час перевірки, Секретаріат застосовуватиме сучасні методи обробки даних. Це може включати використання спеціального програмного забезпечення, в тому числі – штучного інтелекту.
Після перевірки Секретаріатом, заяви будуть розглянуті Радою Реєстру, яка має найвищі повноваження щодо внесення заяв до Реєстру. Рада може прийняти рішення чи вносити заяву, чи не вносити її до Реєстру, або повернути її на доопрацювання. Заявникам буде повідомлено про рішення Ради через Дію.
Слід пам’ятати, що Реєстр не розглядає заяви по суті, не присуджує і не виплачує компенсацію заявникам. Це буде мандатом майбутнього компенсаційного механізму, який ще належить створити, і на що піде деякий час. Україна разом з партнерами вже почали над цим роботу.