«Попкорнова хвороба»: як електронні сигарети уражають легені
1 min read
«Попкорнова хвороба», «хвороба вейперів» або її ще називають EVALI активно поширюється серед молоді?
Лікарі б’ють на сполох. Останнім часом в соціальних мережах все більше можна побачити застережень на рахунок цієї хвороби, і недарма.
«Попкорнова хвороба» – це пошкодження легень, асоційоване з курінням електронних сигарет і вейпів. Першими жертвами цієї недуги стали працівники заводів з виробництва попкорну через вдихання ароматизатора діацетилу – хімічна речовина зі смаком вершкового масла. Саме цю речовину додають у рідини для вейпів, задля теплого, приємного смаку і він буквально спалює легені. Сьогодні цей компонент виявляють у деяких рідинах для вейпів, хоча у складі його не зазначають. Дослідження показали, що багато рідин для електронних сигарет, особливо ті, що мають масляні або солодкі смаки (наприклад, карамель, ваніль, деякі фруктові), містять діацетил. Він безпечний при вживання в їжу, але при вдиханні може викликати незворотні зміни у легенях. В легенях поступово формується склероз, утворюються рубці, які не розсмоктуються. Легені на рентгенограмі нагадують попкорн.
Вперше лікарі діагностували цю хворобу у 2012 році, коли люди почали масово палити вейпи і одноразки. Найбільшого поширення хвороба набула під час спалаху в США у 2019—2020 роках, коли кількість госпіталізованих перевищила 2,5 тисячі осіб. Було зафіксовано 68 смертей. Рік вживання електронних сигарет може призвести до фатальних наслідків. Фахівці радять у разі появи тривалого кашлю, задишки, болю в грудях, нудоті негайно звернутись до лікаря. Але слід пам’ятати, що при появі симптомів, зміни в легенях можуть бути уже незворотними, які неможливо вилікувати.
Лікарі попереджають: не варто вважати вейпи безпечною альтернативою звичайним сигаретам. Особливо це стосується підлітків, які нерідко захоплюються одноразками з яскравими смаками, навіть не замислюючись над наслідками.
Бережіть себе та будьте здорові!
Подільське районне управління ГУ
Держпродспоживслужби в Одеській області