19.09.2024

Піщанська СТГ

Подільський район, Одеська область

Профілактика дизентерії

1 min read
Літній сезон підвищує ризик виникнення небезпечних захворювань, яких легко можна уникнути , дотримуючись правил гігієни. Серед таких захворювань – дизентерія
( шигельоз), яка передається від людини до людини.
ШИГЕЛЬОЗ — ІНФЕКЦІЙНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ, ЗБУДНИКОМ ЯКОГО Є МІКРООРГАНІЗМИ РОДУ SHIGELLA. ПЕРЕДАЄТЬСЯ ФЕКАЛЬНО-ОРАЛЬНИМ ШЛЯХОМ, ХАРАКТЕРИЗУЄТЬСЯ ПЕРЕВАЖНИМ УРАЖЕННЯМ ТОВСТОЇ КИШКИ, ВИНИКНЕННЯМ ГАРЯЧКИ, ДІАРЕЇ З ДОМІШКАМИ СЛИЗУ, КРОВІ ТА ГНОЮ.
Найбільшу сприйнятливість до шигельозу мають діти віком від 6 місяців до 5 років. Захворюваність серед дітей у 4,3 раза вища, ніж у дорослих.
Збудник, як правило, передається від людини, що хворіє на шигельоз, а також через воду, харчові продукти, контактно-побутовим шляхом.
Інкубаційний період шигельозу триває 2-3 доби, інколи зменшується до 2 годин або продовжується до 3–10 днів. Тяжкість перебігу залежить від рівня гарячки, інтоксикації, інтенсивності діареї.
Гострі явища на тлі лікування стихають за 2-3 доби, у разі середньої тяжкості перебігу — на 4-5 добу. Клінічне одужання настає до кінця 2-го тижня.
Вакцини від шигельозу немає.
 
Головна причина дизентерії – це порушення правил особистої гігієни. Тому правила № 1 для профілактики дизентерії –мити руки з милом після відвідування туалету.
Інші важливі правила для профілактики дизентерії :
  • Ретельно мийте руки з милом перед вживанням їжі та ії приготування;
  • Не купуйте продукти харчування у сумнівних місцях, де їхня якість і свіжість не перевіряється, а самі продавці працюють без медичних оглядів;
  • Перед вживанням молока та молочних продуктів, які ви придбали на ринках, обов’язково проведіть термічну обробку;
  • Не допускайте споживання продуктів сумнівної якості та із закінченим терміном зберігання;
  • Для пиття і приготування їжі використовуване лише питну бутильовану воду або воду з централізованих джерел водопостачання; при децентралізованому водопостачанні ( криниці) воду перед вживанням кіп’ятіть;
  • Ретельно мийте овочі і фрукти проточною водою; перед вживанням дітьми – обдайте окропом;
  • При виявленні симптомів хвороби не займетесь самолікуванням, а негайно звертайтесь за допомогою до лікувально-профілактичних закладів.
Бажаємо здоров я !

Залишити відповідь