24.11.2024

Піщанська СТГ

Подільський район, Одеська область

Як запобігти захворюванню на сальмонельоз

1 min read

 

 

 

Сальмонельоз – гостре інфекційне кишкове захворювання, збудниками якого є різні види бактерій роду Salmonella. Сальмонела вражає шлунково-кишковий тракт, іноді може протікати з симптомами загальної інтоксикації з вираженою лихоманкою, рідше у вигляді генералізованих септичних форм.

Першоджерелом інфекції вважаються сільськогосподарські тварини – велика рогата худоба, свині, коні, вівці, кури, качки, гуси, а також дикі водоплавні птахи. Ці тварини роками здатні виділяти збудника з сечею, фекаліями, молоком, слиною і бути джерелом зараження для людини, що доглядає за ними, при транспортуванні, обробці та зберіганні туш. Зустрічаються випадки зараження людей на сальмонельоз через вживання яєць птиці.

Джерелом інфекції також може бути людина, яка хвора на сальмонельоз, або бактеріоносій, у якого ознак захворювання немає. При зараженні від людини до людини механізм передачі переважно фекально-оральний, тобто через брудні руки, тільки в рідкісних випадках контактно-побутовий – при догляді за хворими, в тісному колективі, особливо в стаціонарі, дитячому садку. Найчастіше зараження людини відбувається через продукти харчування – м’ясо птахів, тварин, риби, а також продукти, які не були термічно оброблені: салати, фрукти, кондитерські вироби. Значно рідше хворобу може спричиняти забруднена питна вода.

Особливо небезпечне зараження для дітей віком до одного року, оскільки це може призводити до важких генералізованих форм сальмонельозу, лікування якого у малюків надзвичайно складне та дороговартісне.

Сальмонельоз дуже небезпечний тим, що він має здатність викликати спалахи (групові масові захворювання).

Як запобігти захворюванню?

Існують деякі правила, які необхідно дотримуватися для профілактики будь-яких кишкових інфекцій, в тому числі і сальмонельозу. Ретельно мити руки, прийшовши додому, а також перед вживанням їжі, після відвідування туалету – це найважливіші правила, знайомі з дитинства, але для профілактики сальмонельозу та інших кишкових інфекцій є найдієвішими. Потрібно самим дотримуватись правил особистої гігієни та уважно стежити за гігієною маленьких дітей, прищеплювати гігієнічні навики з раннього віку.

Сирі продукти тваринного походження слід відразу після купівлі покласти в холодильник та зберігати окремо від інших продуктів. Розморожувати кури слід в холодильнику, при приготуванні страв із птиці не торкатися до інших продуктів, попередньо не помивши руки.

Необхідно м’ясо, птицю, яйця вживати в їжу тільки після достатньої термічної обробки; качині і гусячі яйця використовувати тільки в тісто; кашу або пюре, в які добавляють молоко чи жовтки, необхідно прокип’ятити. Не їсти гоголь-моголь і не пити сирі яйця, варити їх необхідно 10 хвилин. Яйця перед використанням для приготування страв необхідно ретельно промити водою з господарським милом.

Для готових та сирих продуктів потрібно використовувати окремий посуд, дошки та ніж для нарізування.

Домашнє молоко та воду для пиття із відкритих джерел перед вживанням слід прокип’ятити.

Продукти, які швидко псуються (варені ковбаси, м’ясні салати, молочні продукти та ін.) зберігати в холодильниках.

Уникайте сумнівних закладів громадського харчування.

Не купуйте продукти в місцях стихійної торгівлі.

Необхідно дотримуватися чистоти на кухні, своєчасно прибирати сміття, харчові відходи, не допускати появи мух, тарганів та гризунів у своїх помешканнях.

 

 

                                                                                             Подільське районне управління

                                                                                                     ГУ Держпродспоживслужби в                  

                                                        Одеській області

Залишити відповідь